Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Lewica w drodze do niebytu

13 stycznia 2009 | Publicystyka, Opinie | Joanna Lichocka

Podział sceny politycznej na PiS i anty-PiS dosięgnął szeregów SLD. Emocje związane z tym podziałem odbierają lewicy zdolność do racjonalnego myślenia – pisze publicystka „Rzeczpospolitej” Joanna Lichocka.

SLD mimo niedawnego wzrostu w sondażach (do 12 proc. w sondażu OBOP dla programu „Forum” w TVP) wciąż jest w głębokim kryzysie. Nadal bowiem nie podjął decyzji co do strategicznej dla niego sprawy – jakkolwiek kuriozalnie to brzmi, liderzy lewicy spierają się ostro, którą partię prawicową popierać: PiS czy PO.

Używam określenia „prawicowe” wobec obu tych ugrupowań umownie, bo z perspektywy SLD tak właśnie się one sytuują i liderzy SLD tak je nazywają. Jesteśmy więc świadkami, jak najważniejsi politycy SLD rywalizują o pozycję w partii, gdy osią ich sporu jest stosunek do PO lub PiS, i to – jak się wydaje – konstytuuje linie i tożsamość lewicy A.D. 2009.

Podział na PiS i anty-PiS

– Dla lewicy najważniejsze jest odróżnienie od Prawa i Sprawiedliwości – twierdzi sprzyjający linii Wojciecha Olejniczaka politolog prof. Kazimierz Kik. – Dopóki SLD nie będzie jasną opozycją dla PO, dopóty będzie mu rosło poparcie.

Podobnego zdania są politycy skupieni wokół Olejniczaka, który stał się liderem skrzydła SLD postulującego konstruktywną współpracę z partią rządzącą. Zwolennicy koncepcji tak wyraźnie zakreślonej przez prof. Kika uważają, że najgorsze, co może się zdarzyć SLD, to posądzenie o współpracę z PiS lub prezydentem Lechem Kaczyńskim. Współpraca z rządzącą PO ma być dla tej partii korzystna i ma budować wzrost poparcia, właśnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8215

Spis treści
Zamów abonament