Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czytelnicy pytają, GPP odpowiada: Choroba w trakcie zakazu konkurencji

13 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Zatrudnialiśmy przedstawiciela handlowego w dziale sprzedaży. Poza umową o pracę podpisaliśmy z nim zakaz konkurencji w czasie trwania stosunku pracy i przez rok po jego ustaniu. W związku z chorobą po upływie pięciu miesięcy zwolniliśmy go na podstawie art. 53 § 1 k.p. (bez wypowiedzenia). Przez dwa miesiące wypłacaliśmy mu pełne odszkodowanie. Następnie szef naszej firmy uznał, że ustały przyczyny uzasadniające zakaz. A to dlatego, że były pracownik nie miał dostępu do ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić firmę na szkodę. W efekcie nie wypłacamy mu już żadnych pieniędzy, a były podwładny straszy nas sądem. Czy decyzja szefa była zgodna z prawem?

Nie. Pracodawca naruszył prawo. Powinien bowiem płacić odszkodowanie przez cały okres obowiązywania lojalki. Pracownik jak najbardziej może dochodzić reszty odszkodowania przed sądem. Zakaz konkurencji przestaje obowiązywać przed upływem terminu, na jaki umowa została zawarta, w razie ustania przyczyn uzasadniających taki zakaz...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8215

Spis treści
Zamów abonament