Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Banki chcą mądrej pomocy

13 stycznia 2009 | Ekonomia | Monika Krześniak Karolina Baca
Na zdjęciu od lewej: Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego „Rz”, Mirosław Gronicki, były minister finansów,  Witold Koziński, wiceprezes NBP, Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao SA, Tomasz Bieske, członek zarządu Ernst & Young, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Na sali byli również: Dariusz Filar z RPP, Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, Andrzej Raczko, dyrektor w KNF i były minister finansów, Stefan Kawalec, były wiceminister finansów.
autor zdjęcia: Darek Golik
źródło: Fotorzepa
Na zdjęciu od lewej: Paweł Jabłoński, zastępca redaktora naczelnego „Rz”, Mirosław Gronicki, były minister finansów, Witold Koziński, wiceprezes NBP, Jan Krzysztof Bielecki, prezes Pekao SA, Tomasz Bieske, członek zarządu Ernst & Young, Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich. Na sali byli również: Dariusz Filar z RPP, Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, Andrzej Raczko, dyrektor w KNF i były minister finansów, Stefan Kawalec, były wiceminister finansów.

Sektor bankowy musi nauczyć się żyć bez pieniędzy z zewnątrz. Bez sprawnego systemu gwarancji się nie obejdzie.

monika KrzeŚniak, Karolina Baca

– Kluczowy problem, który musi być rozwiązany po to, żeby banki sprawnie wypełniały swoją rolę, jest zapewnienie płynności i ożywienie na rynku międzybankowym. Pozyskanie środków za granicą będzie bardzo trudne, dlatego trzeba szukać ich w kraju – uważają uczestnicy debaty „Czy państwo może pomóc polskim bankom” zorganizowanej przez „Rz” i Ernst & Young.

Nadążać za sytuacją

Część instrumentów ratunkowych już została uruchomiona, ale to jeszcze za mało. Dlatego – co zapowiada wiceprezes NBP Witold Koziński – Narodowy Bank Polski w końcu stycznia wykupi przedterminowo wyemitowane wcześniej przez siebie obligacje, których termin upływał dopiero w 2012 r. – Łącznie z odsetkami to kwota ok. 8,2 mld zł. Sądzę, że te banki, które są w głównej mierze beneficjentami tej operacji, zechcą się podzielić nadpłynnością z innymi bankami bądź też przeznaczyć ją na zwiększenie prowadzonej przez siebie akcji kredytowej – mówi Koziński.

Według Jana Krzysztofa Bieleckiego, prezesa Pekao, w sytuacji globalnego zamieszania i bardzo dynamicznie zmieniającej się sytuacji trzeba pamiętać, że to, co jest dobre dzisiaj, niekoniecznie musi wystarczać jutro i musimy cały czas nadążać za rynkiem. – Pakiet zaufania był dobry, gdy mówiliśmy o operacjach typu SWAP. Wtedy to było bardzo dobre i potrzebne – uważa Bielecki. –...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8215

Spis treści
Zamów abonament