Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szef nie zrekompensuje bezrobotnemu straconej pensji

21 stycznia 2009 | Dobra firma | Łukasz Prasołek

Jeśli podwładny w wyniku pracy w twojej firmie stał się częściowo niezdolny do pracy, nie będziesz odpowiadał za to, że faktycznie nie znalazł sobie nowego zajęcia

Ważne jest to, jaką pracę mógłby uzyskać, wykorzystując tę zdolność do pracy, która mu pozostała, a nie to, czy rzeczywiście tę pracę otrzymał. Tak uznał Sąd Najwyższy. Stwierdził, że pracodawca zobowiązany do naprawienia szkody w rozumieniu art. 444 § 2 kodeksu cywilnego odpowiada wyłącznie za wyrządzoną szkodę, którą przy niecałkowitej utracie zdolności do pracy stanowi utrata zarobków w części wynikającej z utraty przez pracownika (poszkodowanego) zdolności do pracy. Nie może on natomiast odpowiadać za to, że poszkodowany nie może realizować pozostałej mu zdolności do zajęć z przyczyn bez związku ze zdarzeniem, które wywołało uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia (wyrok z 9 lipca 2008 r., I PK 12/08).

Jak obliczyć rentę wyrównawczą ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8222

Spis treści
Zamów abonament