Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA

Potrzebni budowlańcy i mechatronicy

21 stycznia 2009 | Środki unijne i Studiuj u najlepszych | Janina Blikowska

Szkoły zawodowe przeżywają renesans. Teraz dzięki pieniądzom unijnym mają szansę zachęcić do nauki nowych kandydatów i lepiej przygotować ich do zawodów, które są poszukiwane na rynku pracy.

Od kilku lat w zawodówkach chce się kształcić coraz więcej młodzieży. To zjawisko występuje niemal w całej Polsce.

W województwie pomorskim jest 110 szkół zawodowych, z czego 82 dla młodzieży. Pozostałe kształcą osoby dorosłe lub upośledzone. W takich placówkach można zdobyć zawód budowlańca, mechanika, operatora urządzeń. Można też zostać opiekunką środowiskową, monterem kadłubów okrętowych, rolnikiem albo fotografem. Młodzież wybiera najczęściej takie zawody jak rzeźnik-wędliniarz, malarz, tapeciarz czy koszykarz-plecionkarz.

W sumie w szkołach zawodowych uczy się ponad 15 tys. młodzieży z województwa pomorskiego, a to oznacza, że mniej niż co trzeci uczeń szkoły ponadgimnazjalnej chodzi do takiej placówki. – Liczba zasadniczych szkół zawodowych oraz techników i uczniów do nich uczęszczających wzrasta, maleje natomiast liczba uczniów w liceach profilowanych i technikach uzupełniających – informuje Grażyna Westerska, zastępca dyrektora Wydziału Organizacji i Pragmatyki pomorskiego kuratorium oświaty.

W roku szkolnym 2007/2008 w województwie lubelskim do szkół ponadgimnazjalnych chodziło ponad 125 tys. uczniów, z czego ponad 101 tys. do placówek dla młodzieży. Uczniowie wybierali przede wszystkim licea ogólnokształcące i technika. Szkoły zawodowe, jeśli chodzi o popularność, plasowały się na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
POPRZEDNI ARTYKUŁ Z WYDANIA NASTĘPNY ARTYKUŁ Z WYDANIA
Brak okładki

Wydanie: 8222

Spis treści
Zamów abonament