Broniący szykanowanego kolegi jest nie do ruszenia
Nie możemy w żaden sposób karać i wyciągać ujemnych konsekwencji wobec podwładnego za to, że ujął się za współpracownikiem będącym ofiarą dyskryminacji czy molestowania w miejscu pracy lub podał mu rękę
Modyfikacja art. 183a kodeksu pracy dotyczy definicji m.in. dyskryminacji pośredniej. Istnieje ona wtedy, gdy na skutek pozornie neutralnego postanowienia, zastosowanego kryterium lub podjętego działania występują lub mogłyby wystąpić niekorzystne dysproporcje albo szczególnie niekorzystna sytuacja przy nawiązaniu i rozwiązaniu stosunku pracy, warunków zatrudnienia, awansowaniu oraz dostępie do szkolenia w celu podnoszenia kwalifikacji zawodowych wobec wszystkich lub znacznej liczby pracowników należących do grupy wyróżnionej ze względu na jedną lub kilka przyczyn określonych w art. 183a § 1 k.p. Chyba że postanowienie, kryterium lub działanie jest obiektywnie uzasadnione ze względu na zgodny z prawem cel, który ma być osiągnięty, a środki służące jego osiągnięciu są właściwe i konieczne.
Zgodnie z tą nowelizacją naruszeniem prawa będzie także dyskryminacja pośrednia, która jeszcze nie spowodowała niekorzystnej dysproporcji, ale istnieje prawdopodobieństwo, że tak może zdarzyć się w przyszłości.
Przykład 1Szef wprowadza nowe zasady rekrutacji. Zgodnie z nimi kandydaci
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta