Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak sporządzić i gdzie przesłać wniosek o opinię statystyczną

21 stycznia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Joanna Bonecka

Ponieważ każdy, kto prowadzi działalność gospodarczą, sam ją klasyfikuje, może okazać się, że nie będzie miał pewności, czy dobrze postąpił. Powinien wtedy wystąpić z wnioskiem o opinię do urzędu statystycznego

Musi jednak pamiętać, że informacji nie dostanie od ręki – trzeba będzie na nią zaczekać. Co więcej, za opinię trzeba będzie wnieść opłatę. Nie może też zapominać, że taka opinia nie jest wiążąca, czyli tak naprawdę nie zapewnia przedsiębiorcy żadnej ochrony.

Jak przygotować wniosek? Najlepiej na piśmie. Nie ma żadnego urzędowego wzoru takiego formularza. Wystarczy zatem, że podamy tam podstawowe informacje, które nas dotyczą. Koniecznie musimy też napisać, o co pytamy, bo urząd sam się nie domyśli.

Na piśmie i z własnym stanowiskiem

Z komunikatu prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS nr 1, poz. 11) wynika, że przedsiębiorca może pytać o grupowanie rodzaju prowadzonej działalności, wyrobu lub usługi, towaru, środka trwałego lub obiektu budowlanego według:

- Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD),

- Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU),

- Scalonej Nomenklatury Towarowej...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8222

Spis treści
Zamów abonament