Jedna osoba może wykonywać różne prace w tej samej firmie
Możesz zawrzeć z podwładnym dwa angaże, byle opiewały na różne obowiązki. Inspektor tego nie zakwestionuje, nawet jeśli każda umowa przewiduje pracę na pełny etat
Nie jest jasna sytuacja osoby zatrudnionej w jednej firmie na dwóch etatach w pełnym wymiarze czasu pracy. Czytelnicy pytają, jak jej udzielać odpoczynków dobowych, naliczać wymiar urlopu wypoczynkowego oraz określić zadania wynikające z drugiego angażu. Interesują się też, czy podpisanie z tą samą osobą drugiej umowy o pracę zwalnia nas z konieczności wysłania jej na badania lekarskie lub szkolenia na temat bezpieczeństwa i higieny pracy.
Takie podwójne zatrudnienie jest tymczasem powszechne wśród nauczycieli, ochroniarzy, lekarzy i górników. Mimo że kodeks pracy tego nie zabrania, to nie zawsze jest dopuszczalne. Według wyroku Sądu Najwyższego z 14 lutego 2002 r. (I PKN 876/00) pracownik powinien pozostawać z jedną firmą w pojedynczym stosunku pracy, w ramach którego strony mogą jednak określić więcej niż jeden rodzaj pracy.
Wcześniej jednak w orzeczeniu z 13 marca 1997 r. (I PKN 43/97) i w uchwale z 2 kwietnia 1994 r. (I PZP 13/94) SN pozwolił na takie praktyki, zastrzegając, że drugi stosunek pracy nie może powielać pierwszego. Dodatkowa umowa (zarówno o pracę, jak i cywilna) ma zatem ustalać inne obowiązki niż pierwotna. Nie ma zatem przeszkód, by serwisant komputerowy pracował po godzinie 16 jako programista. Nie popełniamy również wykroczenia, gdy na drugim...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta