Wadliwe czynności nie muszą wywoływać skutków
Urzędnicy uważają, że nie tylko prawidłowe, ale również wadliwe czynności cywilnoprawne wywołują skutki podatkowe. To błędne założenie
Zagadnienie to wciąż wzbudza w praktyce wiele kontrowersji. Mimo bowiem licznych interpretacji oraz orzeczeń sądowych wciąż spotykane są w praktyce próby wyciągania przez inspektorów fiskusa skutków podatkowych z czynności cywilnoprawnych obarczonych wadami.
Mimo że prawo podatkowe niejednokrotnie „posługuje się instrumentami cywilnoprawnymi”, musimy zdawać sobie sprawę z istnienia tzw. autonomiczności prawa podatkowego, która wyklucza automatyzm w stosowaniu takich instrumentów, w przypadkach, gdy przepis nie przewiduje tego wprost.
Jest faktem, że ustawodawca odwołuje się do wadliwości cywilnoprawnej podejmowanych czynności, wyciągając z niej określone negatywne skutki, szczególnie w obszarze uprawnień podatkowych.
Co mówią przepisy o CIT i VAT oraz o spółkach...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta