Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak gmina realizuje swoje obowiązki

12 marca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Michał Cyrankiewicz

Zadania, których celem jest bieżące i nieprzerwane zaspokajanie zbiorowych potrzeb ludności w drodze świadczenia usług powszechnie dostępnych, można zlecić do wykonywania osobom fizycznym i prawnym

Powierzyć je można także jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, pod warunkiem że posiadają one podmiotowość prawną. Zgodnie z art. 3 ustawy o gospodarce komunalnej następuje to na podstawie zawartej umowy z uwzględnieniem przepisów: o finansach publicznych, o partnerstwie publiczno-prywatnym, o koncesjach na roboty budowlane lub usługi, o zamówieniach publicznych oraz o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Wybór partnera gospodarczego

Powierzenie następuje w drodze umowy zawartej na zasadach ogólnych, czyli cywilnoprawnej. Zaznaczyć w tym miejscu jednak trzeba, że gmina nie ma pełnej swobody zawierania takich umów. Oznacza to, że nie może zawrzeć jej z dowolnie wybranym kontrahentem. Jest w tym zakresie wyraźnie ograniczona.

Najważniejsze ograniczenia w tym zakresie wynikają z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8265

Spis treści
Zamów abonament