Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Aby Europa była wolna

12 marca 2009 | Publicystyka, Opinie | Madeleine Albright
Madeleine Albright
autor zdjęcia: Jerzy Dudek
źródło: Rzeczpospolita
Madeleine Albright

Trzeba rozmawiać ze wszystkimi państwami, nawet jeżeli rządzą nimi ludzie, których nie lubimy. Ale nie z organizacjami typu Hamas, które są w wielu krajach na liście organizacji terrorystycznych – mówi była sekretarz stanu USA Madeleine Albright w rozmowie z Wojciechem Lorenzem

Rz: Dziś mija dziesiąta rocznica rozszerzenia NATO. Jak pani ocenia sojusz po tym czasie? Jest silniejszy, bardziej zwarty, lepiej przygotowany na różne wyzwania czy wręcz przeciwnie?

Kiedy myślę o różnych osiągnięciach, z których jestem bardzo dumna, to rozszerzenie NATO pierwsze przychodzi mi na myśl. NATO jest inną organizacją od tej, którą było zaraz po utworzeniu. Powstawało przecież jako sojusz wymierzony w Rosję. Koncentrowaliśmy się na tym, aby utrzymał pozycję najważniejszego sojuszu wojskowego świata, sojuszu krajów demokratycznych. I myślę, że robiliśmy to skuteczne. Teraz NATO jest innym, skomplikowanym, ale wciąż bardzo ważnym sojuszem. Próbuje się odnaleźć w XXI wieku i prowadzi niezwykle ważną misję w Afganistanie. Choć przypomnę, że po raz pierwszy wysłaliśmy NATO na wojnę w czasie rządów administracji Clintona. I dziś nie żałuję tamtej decyzji.

Kiedy rozszerzaliśmy NATO, naszym celem było usunięcie sztucznie wyznaczonych linii na świecie. Nie możemy więc pozwolić Rosji na stworzenie po raz kolejny takich podziałów

Czy Rosji udało się ostatnio podzielić NATO, Europę i Stany Zjednoczone?

Wygłosiłam na ten temat całą masę wykładów i zawsze podkreślam, że na coś takiego nie można pozwolić. Europa była...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8265

Spis treści
Zamów abonament