Jaki powinien być nowy kodeks cywilny
Przed uruchomieniem inicjatywy ustawodawczej tekst projektu kodeksu cywilnego powinien być poddany gruntownej weryfikacji – uważa profesor doktor habilitowany z Uniwersytetu Szczecińskiego
Prawo cywilne różnicuje ochronę interesów konsumenta i przedsiębiorcy: temu pierwszemu przyznaje ochronę szerszą niż przedsiębiorcy. Ważnym zagadnieniem jest więc poprawne zdefiniowanie konsumenta i przedsiębiorcy. Najpierw jednak należy porządnie zdefiniować działalność gospodarczą.
Przedsiębiorca
Przepis art. 57 § 2 projektu kodeksu cywilnego (na temat tego projektu autor pisał także wczoraj) przyjął inną definicję działalności gospodarczej niż ustawa o swobodzie działalności gospodarczej. Jeżeli system prawa ma być wewnętrznie spójny, należy zharmonizować art. 57 § 2 projektu z tą ustawą. Można zatem przenieść definicję z tej ustawy do projektu, dodając jedynie, że działalność gospodarcza jest prowadzona w sposób zorganizowany, ciągły i zarobkowy. Odwrotny zabieg byłby raczej niewskazany, bo projektowana definicja nie określa w sposób poprawny istoty działalności gospodarczej.
Brzmi ona następująco: „Przedsiębiorcą jest osoba prawna albo fizyczna, która prowadzi na własne ryzyko działalność gospodarczą w sposób trwale zorganizowany”. Znacznie lepiej definicję przedsiębiorcy określa art. 431 k.c.: „Przedsiębiorcą jest osoba fizyczna i prawna [...], która prowadzi we własnym imieniu działalność gospodarczą lub zawodową”. W definicji przedsiębiorcy nie trzeba podkreślać, że prowadzi on działalność gospodarczą w sposób...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta