Należności za prąd, gaz i wodę mogą poczekać nawet kilka tygodni
Dłużnicy przestają spłacać raty bankowe w ostateczności. Wcześniej zaczynają zalegać z rachunkami
Jak długo można zgodnie z prawem przeciągać płacenie rachunków, by nie odłączono nam prądu, gazu lub wody? Sprawy te reguluje kilka różnych ustaw. Wiele zależy od tego, o jaką usługę chodzi, a także czy jesteśmy właścicielami domu lub mieszkania w bloku, a może tylko ich najemcami.
Trudno zgasić światło
Załóżmy najpierw, że jesteśmy właścicielami domu jednorodzinnego. Sami opłacamy więc rachunki za media. Zasady płacenia za energię elektryczną, gaz i ciepło reguluje prawo energetyczne (DzU z 2006 r. nr 89, poz. 625 ze zm.). Z przepisów wynika, że firma energetyczna może wstrzymać dostawy, gdy odbiorca zwleka z zapłatą co najmniej miesiąc po upływie terminu płatności. To jednak nie wszystko. Przed odcięciem dostaw otrzymamy powiadomienie na piśmie (najczęściej będzie to list polecony) o zamiarze wypowiedzenia umowy. Firma energetyczna musi też wyznaczyć nam dodatkowy termin zapłaty zaległych i bieżących należności – a to już dwa dodatkowe...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta