Nowa metryka chińskiego jaskiniowca
Dzięki nowym chemicznym i fizycznym metodom badawczym archeolodzy odkryli, że przodkowie człowieka osiedlili się w Chinach o 200 tys. lat wcześniej, niż sądziliśmy. Udało im się przetrwać pojawiające się i znikające okresy zlodowaceń
Jaskinie Czukutien (Zhoukoudian) pod Pekinem odkrywają kolejne elementy historii naszych praprzodków. To tam w latach 20. ubiegłego wieku znaleziono najbogatsze stanowisko ze szczątkami przedstawicieli gatunku Homo erectus (wówczas nazywano go jeszcze pitekantropem). Tym razem chińscy naukowcy dokładnie przebadali wiek tamtejszych znalezisk. Okazało się, że są o 200 tys. lat starsze, niż podają podręczniki i encyklopedie.
Wczesny Prometeusz
Badania poprzednio prowadzone w Chinach dowodziły, że odkryte tam kości Homo erectus, czyli tak zwanego człowieka pekińskiego, liczą sobie 550 tys. lat. Oznacza to, że istoty człowiekowate zasiedliły Chiny wcześniej, niż przyjmowali dotychczas archeolodzy i antropolodzy.
Ponadto w tym właśnie okresie na terenach tych rządziły następujące po sobie okresy zlodowaceń i ociepleń. Praczłowiek musiał więc być na nie dobrze przygotowany. Te rewelacje publikuje najnowszy numer prestiżowego tygodnika naukowego „Nature”.
Człowiek pekiński był narażony na potężne wahnięcia klimatyczne – trudne do przetrwania następujące po sobie okresy zlodowaceń i ociepleń
Homo erectus, czyli człowiek wyprostowany, to jeden z najbardziej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta