Jak dostać zezwolenie na przyjęcie cudzoziemca
Czasem taka decyzja w ogóle nie będzie wymagana. Dlatego od sprawdzenia konieczności jego uzyskania należy zacząć kroki związane z rekrutacją obywatela innego państwa
Istnieje bowiem katalog przypadków dopuszczających możliwość zatrudnienia cudzoziemców bez takiego zezwolenia. Dotyczy to m.in. obywateli Białorusi, Mołdawii, Federacji Rosyjskiej i Ukrainy, którzy mogą podejmować krótkoterminową pracę w Polsce (w okresie do sześciu miesięcy w ciągu kolejnych 12 miesięcy, licząc od dnia pierwszego wjazdu) bez obowiązku uzyskiwania zezwolenia na pracę.
Nie muszą mieć np. cudzoziemcy posiadający w Polsce status uchodźcy zezwolenia na osiedlenie się, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zgody na pobyt tolerowany czy korzystający z ochrony uzupełniającej albo czasowej.
Szczegółowy tryb postępowania w sprawie uzyskania zezwoleń, ich typy, a także wykaz informacji i wniosków, jakie pracodawca musi złożyć uprawnionym organom, ubiegając się o wydanie zezwolenia, określa rozporządzenie ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2009 roku w sprawie wydawania zezwolenia na pracę cudzoziemca. To nowa regulacja, obowiązująca od lutego br., w której zrezygnowano z konieczności uzyskania przyrzeczenia.
Pięć typów
Zgodnie z jego treścią obowiązuje kilka...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta