Można pobierać świadczenie z ZUS, a jednocześnie kontynuować pracę
Bieżący rok przyniósł kilka zmian w przepisach o emeryturach i rentach. Dotyczą one m.in. możliwości przyjęcia wynagrodzenia minimalnego zamiast zerowego w celu udowodnienia wysokości uzyskiwanych dochodów czy dopuszczalności jednoczesnego zatrudnienia i pobierania emerytury
A wszystko dzięki nowelizacjom przepisów ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 39, poz. 353 ze zm.). Pytań z tym związanych otrzymujemy wiele, dlatego dziś omawiam obowiązujące nowości.
Lepszy dowód
Pierwsza z nich wprowadzona została na mocy ustawy z 8 września 2008 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (DzU nr 192, poz. 1180). Obowiązuje od 1 stycznia 2009 r. Nowela dodała do art. 15 ust. 2a i 2b, przez co wprowadziła zasadę, zgodnie z którą osobom, które w okresie wskazywanym do ustalenia podstawy wymiaru świadczenia wykonywały pracę w ramach stosunku pracy, ale nie mają możliwości udowodnienia wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia, Zakład Ubezpieczeń Społecznych przyjmuje w każdym roku, w którym taka praca była wykonywana, obowiązujące wówczas minimalne wynagrodzenie pracowników.
Kto może skorzystać z takiej możliwości? Zmiana dotyczy osób, które:
-począwszy od 1 stycznia 2009 r., będą się ubiegały o emeryturę lub rentę z tytułu niezdolności do pracy po raz pierwszy, a także
-mają już ustalone prawo do świadczenia, a w podstawie wymiaru – za okres, w którym pozostawały w zatrudnieniu w ramach stosunku pracy, mają przyjęte zerowe wynagrodzenie.
Ponadto nowe przepisy obejmują także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta