Pobranej kaucji nie musi dokumentować faktura
Sprzedawcy, którzy pobierają od nabywców towarów i usług kaucje, np. przy wynajmie mieszkania, nie muszą wystawiać faktur
Kaucje pobierane przez podatników (sprzedawców) nie stanowią ich obrotu, a więc nie podlegają opodatkowaniu VAT. Potwierdzają to organy podatkowe w udzielanych przez siebie wyjaśnieniach.
Przykładem może być interpretacja dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 22 sierpnia 2008 r. (IPPP1-443-1121/08-4/JB), w której czytamy, że „cechą charakterystyczną kaucji jest to, że może ona zostać wykorzystana tylko w ściśle określonym przypadku, tj. w razie niedopełnienia zobowiązania. Zabezpieczenie wykonania umowy poprzez ustanowienie kaucji ma charakter gwarancyjny, zabezpieczający, co oznacza, że jest ona ustanowiona na wypadek, gdyby strona umowy, która złożyła kaucję, nie wywiązała się z niej. Wówczas druga strona umowy może się zaspokoić ze złożonej kaucji. Co do zasady kaucja nie jest zaliczana na poczet ceny i podlega zwrotowi po zrealizowaniu warunków umowy, zatem nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług”.
Bez obowiązków
Pobranej kaucji podatnicy nie muszą (i nie powinni) dokumentować fakturami (chociaż, rzecz jasna, nie ma przeszkód, aby na...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta