Co jest przychodem, a co kosztem
Na pytania odpowiada Danuta Koreń, konsultantka w dziale doradztwa podatkowego firmy Pricewaterhouse-Coopers
Zagraniczna dywidenda
Spółka z o.o. w 2008 r. poniosła stratę podatkową na działalności podstawowej. W 2008 r. otrzymała dywidendy z zagranicy od spółek niepowiązanych. Czy powinny być doliczone do przychodów podatkowych i wpływają na zmniejszenie straty?
Najpierw należy ustalić, czy Polska zawarła z krajem, z którego jest wypłacana dywidenda, umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Jeśli tak i umowa ta przewiduje zwolnienie dywidend z opodatkowania, to wówczas, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT, dochody takie są zwolnione z podatku w Polsce.
W przeciwnym razie dochody (przychody) z dywidend osiągnięte przez polską spółkę za granicą, podlegające tam opodatkowaniu, łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi w Polsce.
W takiej sytuacji spółka powinna wykazać zagraniczne dywidendy w poz. 28 zeznania CIT-8 „Przychody ze źródeł przychodów położonych poza terytorium Polski”. Przychody te sumuje się następnie z przychodami ze źródeł położonych na terytorium Polski. Dalej formularz CIT-8 umożliwia uwzględnienie kosztów uzyskania związanych z przychodami ze źródeł położonych w Polsce, jak i za granicą. Po odliczeniu kosztów od przychodów podatkowych otrzymujemy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta