Ciężarna może wycofać się z rozwiązania angażu
W czasie gdy kobieta spodziewa się dziecka, co do zasady nie wolno jej zwolnić. Ochrona rozciąga się także na sytuację, w której kobieta zaszła w ciążę dopiero w okresie wypowiedzenia
Pracodawca w okresie ciąży pracownicy oraz w okresie urlopu macierzyńskiego nie może:
- wypowiedzieć umowy o pracę,
- rozwiązać umowy o pracę bez wypowiedzenia z przyczyn niezawinionych przez pracownicę.
Mówi o tym art. 177 k.p.
Osłona rodzicielstwa
Zakaz taki dotyczy również sytuacji, gdy oświadczenie pracodawcy o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy nastąpiło przed zajściem pracownicy w ciążę – a pracownica zaszła w ciążę w trakcie biegu okresu wypowiedzenia, a także gdy była już w ciąży, ale o tym nie wiedziała.
Uwaga, bo zakazy te nie dotyczą pracownic zatrudnionych na okres próbny, nieprzekraczający jednego miesiąca.
Jeżeli zatem po złożeniu oświadczenia o wypowiedzeniu lub rozwiązaniu umowy o pracę pracownica przedstawi zaświadczenie, z którego wynikać będzie, że w chwili złożenia takich oświadczeń była już w ciąży – pracodawca zobowiązany jest do cofnięcia oświadczenia. Jeżeli pomimo to nie będzie chciał tego zrobić, pracownica ma prawo odwołać się do sądu pracy z powodu rozwiązania umowy o pracę z naruszeniem przepisów kodeksu pracy.
Jeżeli kobieta powiadomiła pracodawcę o ciąży już po ustaniu stosunku pracy, ten powinien ją przywrócić do pracy. Nie jest jednak zobowiązany do wypłaty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta