Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Co uregulować w prawie energetycznym

26 czerwca 2009 | Prawo | Katarzyna Kahl Grzegorz J. Wąsiewski

Nad charakterem prawnym warunków przyłączenia do sieci zastanawiają się prawnicy współpracujący z kancelarią White & Case

Zgodnie z obowiązującymi przepisami przyłączenie do sieci następuje na podstawie umowy o przyłączenie do sieci po spełnieniu warunków przyłączenia. Wydanie warunków przyłączenia zawsze poprzedza samo przyłączenie podmiotu do sieci.

Przenoszenie warunków przyłączenia wzbudza kontrowersje. W praktyce często się bowiem zdarza, że podmiot ubiegający się o warunki przyłączenia nie zamierza na ich podstawie samodzielnie realizować inwestycji, lecz odsprzedaje je kolejnemu inwestorowi.

Rezerwacja przyłączenia do sieci blokuje jednak możliwość przyłączenia innym podmiotom zainteresowanym wytwarzaniem energii z wiatru i budową farm wiatrowych (pozwolenie jest ważne przez dwa lata, a sieć przesyłowa ma przecież ograniczoną przepustowość).

Ocena tej praktyki (jak również ewentualnych wymagań formalnych, które muszą zostać spełnione, aby przeniesienie warunków przyłączenia uznać za skuteczne) wymaga oceny prawnego charakteru warunków. Obowiązujące przepisy prawa energetycznego nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8354

Spis treści
Zamów abonament