Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Jak przeprowadzić ocenę zgodności

26 czerwca 2009 | Gazeta prawa i podatków | Jerzy Domagała

W myśl unijnych regulacji producent musi się upewnić, że wyrób, który wprowadza na europejski rynek, nie będzie niósł zagrożeń dla ludzi, zwierząt, mienia i środowiska

Do obrotu na jednolitym rynku mogą być dopuszczone tylko takie wyroby, które z uwagi na swoje właściwości fizyczne i chemiczne (odporność mechaniczna lub fizyczna, palność, właściwości chemiczne lub elektryczne, radioaktywność, powodowanie zakłóceń elektromagnetycznych, emisja hałasu, zużycie energii itp.), a także zastosowane materiały, sposób konstrukcji i produkcji spełniają unijne wymagania bezpieczeństwa.

O czym trzeba pamiętać

Producent (lub jego upoważniony przedstawiciel) powinien przede wszystkim zapoznać się – i to już na etapie projektowania wyrobu – z wymogami systemu oceny zgodności wyrobów przemysłowych, który obowiązuje na terenie jednolitego rynku UE. System ten tworzą akty prawne: ustawy horyzontalne, czyli regulujące daną problematykę całościowo (patrz ramka), akty krajowe transponujące prawodawstwo unijne (głównie dyrektywy starego, nowego oraz globalnego podejścia) oraz regulacje krajowe. Firma sama musi ustalić, które z nich mają zastosowanie do konkretnego wyrobu – tego, który zamierza produkować lub wprowadzić na rynek.

Są dwie możliwości:

- wyrób należy do kategorii objętych tzw. dyrektywami starego, nowego lub globalnego podejścia (może należeć do kilku grup),

- nie należy do żadnej z nich – oznacza to, że dotyczy go dyrektywa o ogólnym bezpieczeństwie produktów,...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8354

Spis treści
Zamów abonament