Wakacje bez dolegliwości
Plaster na skaleczenia, panthenol na poparzenie, krople żołądkowe na zatrucia i oczywiście specyfik przeciw alergii. Takie środki powinna zawierać każda podręczna apteczka, którą warto zabrać na wakacje.
Na biegunkę i nudności
W podstawowym wyposażeniu wakacyjnej apteczki powinny się znaleźć preparaty przeciw chorobie lokomocyjnej, które łagodzą mdłości, wymioty i bóle głowy. Aby ich uniknąć, należy na godzinę przed podróżą wziąć lek przeciwwymiotny, np. syntetyczny aviomarin, ziołowy avioplant, lokomotiv lub homeopatyczny, np. vertigoheel czy cocculine.
Zmiana klimatu, wody i jedzenia może wywołać biegunkę. Dlatego do apteczki warto spakować tabletki imodium, saszetki smecty (proszek rozpuszcza się w wodzie) lub węgiel w tabletkach. – Gdy dopadnie nas biegunka, dużo pijmy, by się nie odwodnić – radzą lekarze. Kiedy zaszkodzi nam jedzenie objawiające się bólem brzucha i gorączką, to znak, że się zatruliśmy, zażyjmy salotannal. Jeśli w ciągu dwóch – trzech dni biegunka nie ustąpi, gorączka nie spadnie, nasili się ból, nie leczmy się dłużej sami. Koniecznie skontaktujmy się z lekarzem.
Letnie przeziębienia
Latem na porządku dziennym są bóle gardła, którym często towarzyszy gorączka. Wszystkiemu winne są gwałtowne zmiany temperatury, przeciągi, zimne napoje i kąpiele. By poradzić sobie z tymi dolegliwościami, do apteczki zapakujmy tzw. wieloskładnikowe leki poprawiające samopoczucie, łagodzące katar...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta