Do zaksięgowania rabatu nie jest konieczna faktura korygująca
Jeśli sprzedawca obniżył cenę, może też zmniejszyć należny VAT. Nawet wtedy, gdy nie mógł wystawić korekty faktury
Wymogi formalne nie mogą bowiem przesądzać o prawie do obniżenia podstawy opodatkowania. Tak wynika z orzecznictwa i przepisów unijnych.
Konieczne potwierdzenie
Polska ustawa mówi co innego, ale podatnicy coraz częściej wygrywają spory z fiskusem.
Przypomnijmy, że zgodnie z art. 29 ust. 4a ustawy o VAT warunkiem obniżenia podstawy opodatkowania u sprzedawcy jest otrzymanie od nabywcy potwierdzenia odbioru korekty faktury. Urzędy konsekwentnie się do tego przepisu stosują. Sądy jednak coraz częściej powołują się na przepisy unijne i kwestionują uzależnianie prawa do obniżki VAT od spełnienia tego formalnego wymogu.
Sądy przeciw formalnościom
Przykładowo WSA w Warszawie w wyroku z 19 września 2008 r. (III SA/ Wa 1587/ 08) uznał, że „przepisy dyrektywy 2006/112/WE nie przewidują warunku posiadania przez podatnika potwierdzenia doręczenia faktury korygującej jego kontrahentowi, w celu skorzystania z prawa do obniżenia podatku należnego o wartość tego podatku wynikającą z faktury korygującej”. Sąd podkreślił, że „naruszenie przez podatnika obowiązków formalnych nie może stanowić jedynej podstawy do wprowadzenia ograniczeń naruszających zasadę neutralności VAT”.
Podobne wnioski można wyciągnąć z wyroku WSA we Wrocławiu z 3...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta