Strata z działalności w strefie nie powinna zmniejszać przyznanej pomocy
Przedsiębiorcy, którzy uzyskali zezwolenia na działalność w specjalnych strefach ekonomicznych 1 stycznia 2001 r. lub później, nie mają możliwości rozliczenia straty z działalności strefowej, zwolnionej z podatku. Skutkuje to w istocie tym, że w ogóle nie korzystają z pomocy publicznej
Możliwość rozliczania straty przez przedsiębiorcę strefowego od dawna budzi kontrowersje. Temat jest tym bardziej gorący, że w okresie spowolnienia gospodarczego przedsiębiorcy poszukują oszczędności. Możliwość rozliczenia straty wygenerowanej w poprzednich latach z działalności strefowej mogłaby przynieść wymierne korzyści podatnikom. Przyjrzyjmy się, czym jest strata z działalności strefowej i w czym tkwi problem z jej rozliczaniem.
Ogólna reguła
Zgodnie z przepisami ustawy o CIT przedmiotem opodatkowania jest dochód będący nadwyżką sumy przychodów nad kosztami ich uzyskania osiągniętą w roku podatkowym. Jeżeli koszty te przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą. Co do zasady, o poniesioną stratę można obniżyć dochód w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. tej straty.
Straty nie można odliczyć...
Z ustawy wynika, że przy ustalaniu dochodu stanowiącego podstawę opodatkowania nie uwzględnia się m.in. przychodów ze źródeł przychodów położonych na terytorium Polski, jeżeli dochody z tych źródeł nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym albo są wolne od podatku oraz kosztów uzyskania przychodów związanych z takimi przychodami. Analogicznie przy ustalaniu straty...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta