Małym podatnikiem jest wspólnik czy spółka
Organy podatkowe raz uznają za małego podatnika spółkę osobową, a innym razem jej wspólnika. Taka praktyka narusza spójność systemu podatkowego i nie znajduje oparcia w przepisach
Mali podatnicy mogą korzystać z przewidzianych dla nich udogodnień podatkowych w podatku dochodowym:
- jednorazowych odpisów amortyzacyjnych od wartości początkowej niektórych środków trwałych,
- kwartalnego wpłacania zaliczek na PIT i CIT >patrz ramka.
Decyduje wysokość przychodu
Zgodnie z art. 5a pkt 20 ustawy o PIT oraz art. 4a pkt 10 ustawy o CIT małym jest taki podatnik, którego wartość przychodu ze sprzedaży wraz z kwotą należnego podatku VAT nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym równowartości w złotych 1 mln 200 tys. euro. Kwotę w euro przelicza się na złote według średniego kursu euro ogłoszonego przez NBP na pierwszy dzień roboczy października poprzedniego roku obrotowego (w zaokrągleniu do 1 tys. zł).
O posiadaniu statusu małego podatnika decyduje zatem wysokość uzyskiwanego przychodu. Obecnie obowiązujący limit przychodów (1 mln 200tys. euro) został wprowadzony w trakcie 2009 r. nowelizacją ustaw o PIT i o CIT z 5 marca (DzU nr 69, poz. 587), która weszła w życie 22 maja, ale ma zastosowanie z mocą wsteczną od 1 stycznia (wcześniej obowiązywał limit 800 tys. euro). Tak więc małymi podatnikami w 2009 r. są podatnicy, których przychody w 2008 r. nie przekroczyły4 mln 53 tys. zł.
Kto jest podatnikiem
Podatnikami podatku dochodowego z tytułu osiąganych przez spółkę...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta