Branża telekomunikacyjna także dla małych firm
Prowadzenie biznesu telekomunikacyjnego kojarzy się z posiadaniem wielkiego kapitału oraz rozbudowanej infrastruktury technicznej. Jednak także mniejsi przedsiębiorcy mogą działać na tym rynku
Od kilku lat na polskim rynku istnieje możliwość zakładania firm będących tzw. mobilnymi/wirtualnymi operatorami sieci telekomunikacyjnych (Mobile Virtual Network Operator, w skrócie MVNO). Usługi te nie muszą już więc być świadczone wyłącznie przez znane, duże spółki. MVNO daje małym i średnim przedsiębiorcom, niemającym własnej sieci oraz przydzielonych częstotliwości, możliwość posiadania swojej telefonii GSM.
Wybór formy działalności
Przepisy nie wprowadzają żadnych ograniczeń co do formy prawnej oraz wielkości posiadanego kapitału odnośnie do firm chcących działać jako wirtualni operatorzy MVNO. Można więc je prowadzić nawet w ramach działalności jednoosobowej. Warto jednak podkreślić, że od wybranej formy działalności zależą chociażby: wysokość płaconych podatków, obowiązki w zakresie rachunkowości czy odpowiedzialność za długi.
Wpis do rejestru
Do prowadzenia działalności jako MVNO nie są wymagane szczególne pozwolenia czy koncesje – wystarczy poprawnie wypełniony wniosek o wpis do rejestru przedsiębiorców telekomunikacyjnych prowadzonego przez prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej (prezes UKE). Zgodnie z wymogami prawa telekomunikacyjnego wniosek (dostępny na oficjalnej stronie UKE) powinien zawierać w szczególności:
- firmę przedsiębiorcy, jego siedzibę, oznaczenie formy prawnej, NIP, numer w rejestrze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta