Komu zależy na mniejszej ochronie firm
Ministerstwo Sprawiedliwości, a dokładnie prokuratura, jest przeciwne pomysłowi, by to sąd zwalniał doradcę z obowiązku dochowania tajemnicy
W czwartek 30 lipca 2009 r. przygotowany przez Ministerstwo Finansów i oczekiwany przez środowisko projekt nowelizacji ustawy o doradztwie podatkowym ma trafić pod obrady Komitetu Stałego Rady Ministrów.
Powody zwłoki
Przeciągają się prace nad projektem ustawy o działalności usługowej, która ma wdrożyć do naszego prawa unijną dyrektywę o wewnętrznym rynku usług (dotyczy także wykonywania zawodu doradcy podatkowego), ale to tylko jeden z powodów, dla których gotowy już projekt MF dotąd nie trafił na posiedzenie rządu i do Sejmu. Drugim, poważniejszym, jest spór o dwa zaproponowane w nim rozwiązania. A mianowicie o taką zmianę kodeksu postępowania karnego, aby to sąd, a nie – jak obecnie – prokurator zwalniał doradcę z tajemnicy zawodowej, oraz o wprowadzenie możliwości zakładania spółek multidyscyplinarnych przez adwokatów, radców prawnych i doradców podatkowych.
Zdania podzielone
W protokole rozbieżności, do którego dotarła „Rz”, napisano, że zdaniem Ministerstwa Sprawiedliwości „nieuzasadnione...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta