Czy od bezumownego używania trzeba zawsze naliczać VAT
Jeżeli właściciel godzi się na korzystanie z jego rzeczy bez zawarcia umowy, to otrzymywane z tego tytułu kwoty są opodatkowane VAT. Gdy jednak nie wyraża takiej zgody, np. składa pozew do sądu mający na celu odzyskanie majątku, to nie nalicza tego podatku
Przedsiębiorcy najczęściej wykorzystują nienależący do nich majątek na podstawie umowy z właścicielem. Jednak nie zawsze. Zdarza się, że takiej umowy nie ma.
Należy się wynagrodzenie
Wtedy znajdują zastosowanie art. 224 i 225 kodeksu cywilnego. Zgodnie z nimi samoistny posiadacz w dobrej wierze nie jest zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy. Nie jest też odpowiedzialny ani za jej zużycie, ani za jej pogorszenie lub utratę. Sytuacja zmienia się od chwili, w której samoistny posiadacz w dobrej wierze dowiedział się o wytoczeniu przeciwko niemu powództwa o wydanie rzeczy. Od tego momentu jest on zobowiązany do uiszczenia wynagrodzenia za korzystanie z rzeczy i jest odpowiedzialny za jej zużycie, pogorszenie lub utratę (chyba że pogorszenie lub utrata nastąpiły bez jego winy). Wynagrodzenie musi także zapłacić samoistny posiadacz w złej wierze.
Czy to usługa
W wielu sytuacjach właścicielowi należy się więc wynagrodzenie. Pojawia się wtedy pytanie, czy jest ono opodatkowane VAT. Problemem tym zajmowała się Izba Skarbowa w Poznaniu w interpretacji z 17 kwietnia 2009 r....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta