Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kiedy tworzymy aktywa i rezerwy na odroczony podatek dochodowy

19 listopada 2009 | Dobra firma | Katarzyna Lech
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Między wynikiem księgowym a podstawą opodatkowania podatkiem dochodowym na skutek pewnych transakcji powstają różnice. Jeśli są one tylko przejściowe, dla celów księgowych tworzy się rezerwę bądź aktywa na odroczony podatek dochodowy. Wartości te w przyszłości powiększą lub zmniejszą wysokość zobowiązania podatkowego

Operacje gospodarcze zachodzące w przedsiębiorstwie, które tworzą wynik finansowy, również w przeważającej większości stanowią podstawę opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych (CIT).

Jednak moment uznania danej transakcji gospodarczej w wyniku finansowym, tj. przypisania do okresu sprawozdawczego, niekoniecznie odpowiada momentowi powstania obowiązku podatkowego. W praktyce oznacza to, że prezentując podatek w sprawozdaniach, wykazujemy podatek dochodowy bieżący oraz odroczony. Zanim przejdziemy do przykładów obrazujących zasady tworzenia i rozwiązywania aktywów oraz rezerw na odroczony podatek dochodowy, przypomnijmy najważniejsze pojęcia.

Jak liczymy podatek bieżący...

Podatek dochodowy wyliczany jest za określony okres podatkowy zgodnie z prawem podatkowym. Podstawą naliczenia podatku bieżącego będącego zobowiązaniem podatkowym danego okresu jest dochód podatkowy, wykazany w deklaracji podatkowej.

Kalkulacja zobowiązania bieżącego z tytułu podatku dochodowego obejmuje:

- transakcje występujące w bieżącym okresie sprawozdawczym, których moment powstania obowiązku podatkowego jest równocześnie momentem sprawozdawczym zgodnie z ustawą o rachunkowości,

- wyłączenie transakcji, które wskazane...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8477

Spis treści
Zamów abonament