Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie ma lojalności, bez obiecanego odszkodowania

19 listopada 2009 | Gazeta prawa i podatków | Ryszard Sadlik

Jeżeli pracodawca nie płaci podwładnemu należności przewidzianych w umowie o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, to ten ostatni nie musi powstrzymywać się od niedozwolonych działań

Pracodawcy, decydując się na zabezpieczenie swoich interesów poprzez zawarcie umowy o zakazie konkurencji po ustaniu zatrudnienia, muszą pamiętać o obowiązku wypłacania byłym pracownikom odszkodowania.

Dlatego też, zawierając taką umowę, strony powinny dokładnie określić wysokość odszkodowania należnego pracownikowi za powstrzymywanie się przed działaniami konkurencyjnymi oraz termin jego wypłaty.

Przy czym wysokość tego odszkodowania, zgodnie z art. 1012 § 3 kodeksu pracy, nie może być niższa niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez czas odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji.

Oznacza to, że jeśli strony postanowiły, że zakaz konkurencji ma trwać np. dwa lata od chwili rozwiązania stosunku pracy, to pracownikowi powinno przysługiwać odszkodowanie w wysokości co najmniej 25...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8477

Spis treści
Zamów abonament