Francuskie oszustwo

19 listopada 2009 | Sport | Paweł Wilkowicz
William Gallas cieszy się z gola, którego nie powinno być, bo najpierw sędzia nie zauważył spalonego, a potem ręki Henry’ego (fot: FRANCK FIFE)

Rosja odpadła, Portugalia awansowała, a Francuzi ukradli Irlandii mundial rękami Thierry’ego Henry’ego

Kandydatów na bohaterów było tego wieczoru kilku. Zlatko Dedić, który w Mariborze skończył z czarami Guusa Hiddinka i na oczach Władimira Putina wyeliminował z mundialu Rosjan, a dał awans Słowenii. Raul Meireles, strzelec bramki, która zakończyła emocje rewanżu w Bośni, wybawiła Portugalię od kłopotów, a szefów Nike – od dylematu, kto ma być ich głównym słupem reklamowym, jeśli na MŚ nie pojedzie Cristiano Ronaldo. Albo Dmitris Salpingidis, którego gol oszczędził widzom dogrywki w nudnej walce Greków z Ukraińcami. Ale to nie o nich będzie dzisiaj najgłośniej, tylko o nieuczciwym Thierry’m Henrym, szwedzkim arbitrze który jego oszustwa nie zobaczył i o wielkim skandalu na Stade de France.

Dobiegała końca pierwsza połowa dogrywki w Paryżu, Irlandia prowadziła 1:0 po golu Robbiego Keane’a, wyrównującym już w pierwszej połowie rachunki ze spotkania w Dublinie. Irlandczycy grali dobrze, ale mało skutecznie, świetnie bronił Hugo Lloris. Francuzi cierpieli tak, jak do tego wszystkich przyzwyczaili, od...