Tajemnice firmy są zawsze chronione
Brak umowy konkurencyjnej po ustaniu zatrudnienia nie powinien zagrozić interesom pracodawcy, który nie zadbał o jej zawarcie.Bo obowiązują jeszcze odpowiednie przepisy
Wiele firm kładzie bardzo duży nacisk na ochronę tajemnic, stanowiących niematerialny majątek przedsiębiorstwa.
Chodzi o techniczne i organizacyjne know-how, specjalistyczne systemy technologiczne i inne informacje poufne, które nie powinny być znane poza przedsiębiorstwem.
Dlatego pracodawcy starają się maksymalnie zabezpieczyć swoje interesy, a jeśli o tym zapomną, prawo ich ochroni.
Kontrakt na później
Najlepszym sposobem jest zawarcie z pracownikiem umowy o zakazie konkurencji obowiązującym po ustaniu stosunku pracy. Można ją jednak podpisać jedynie z zatrudnionym, mającym w ramach stosunku pracy dostęp do ważnych informacji, których ujawnienie mogłoby narazić pracodawcę na szkodę (art. 1012 k.p.).
Umowa taka reguluje zwykle również zakres informacji poufnych, których nie wolno ujawnić byłemu pracownikowi przez określony czas po rozwiązaniu umowy o pracę. Jej brak nie oznacza jednak, że pracownik w żaden sposób nie musi utrzymać tylko dla swojej wiadomości spraw poufnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta