Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Podwyżka pensji może wpłynąć na wysokość świadczenia chorobowego

18 grudnia 2009 | Gazeta prawa i podatków | Izabela Rakowska-Boroń

Zwiększenie wynagrodzenia niewątpliwie poprawia sytuację materialną pracownika. Ale nie jest już wyłączną podstawą do ustalenia pułapu należności za czas choroby, w sytuacji gdy podwładny podupadnie na zdrowiu

O tym, jak dużo zatrudniony otrzyma pieniędzy w okresie swojej choroby i nieobecności w pracy, decyduje wysokość uzyskanej przez niego pensji. A to dlatego, że podstawa wymiaru świadczenia ustalana jest w zależności od przepracowanego okresu, w oparciu o wynagrodzenie:

- wypłacone za okres 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy,

- za pełne miesiące kalendarzowe, jeżeli niezdolność do pracy powstała przed upływem pełnych 12 miesięcy zatrudnienia,

- które podwładny osiągnąłby, gdyby pracował pełny miesiąc kalendarzowy, w przypadku, gdy zachorował przed upływem pełnego miesiąca kalendarzowego ubezpieczenia chorobowego.

Wahania wypłaty

Zdarza się, że pracownik zachoruje w miesiącu, od którego przyznano mu podwyżkę. Pracodawcy zastanawiają się, czy w takim przypadku do obliczenia wynagrodzenia chorobowego należy przyjąć nową podstawę wymiaru, uwzględniając w niej podwyższone wynagrodzenie.

Otóż nie. Zmiana wysokości wynagrodzenia w miesiącu powstania niezdolności do pracy nie powoduje ustalenia podstawy wymiaru świadczenia chorobowego z uwzględnieniem pensji w nowej wysokości.

Nową podstawę wymiaru świadczenia można ustalić wówczas, gdy pomiędzy okresami pobierania świadczeń chorobowych wystąpi przerwa trwająca co najmniej trzy miesiące kalendarzowe. Wskazuje na to art. 43 ustawy z...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8502

Spis treści
Zamów abonament