Liczymy niepełnoetatowcowi ekwiwalent za urlop
Bez względu na to, czy odchodzący z zakładu był zatrudniony w połowie wymiaru czasu pracy, czy przez 120 godzin miesięcznie, jeden dzień niewykorzystanego przez niego wypoczynku odpowiada zawsze ośmiu godzinom
– Pracownik był zatrudniony przez 120 godzin miesięcznie. Otrzymuje 13,50 zł za godzinę pracy i premie miesięczne w wysokości 300 zł. Jak po zmianie rozporządzenia urlopowego należało obliczyć dla niego ekwiwalent za 24 godziny niewykorzystanego urlopu wypoczynkowego? – pyta czytelnik. – Jego stosunek pracy uległ rozwiązaniu z końcem listopada 2009 r., a przepracował on w październiku 170 godzin, we wrześniu 181, w sierpniu 160.
W tej sytuacji najważniejsza zmiana polega na podzieleniu podstawy wymiaru ekwiwalentu przez współczynnik ekwiwalentu proporcjonalny do wymiaru czasu pracy zatrudnionego. Uzyskamy w ten sposób stawkę ekwiwalentu za jeden dzień.
Przed 3 listopada 2009 r., czyli datą wejścia w życie rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 8 października 2009 r. zmieniające-go rozporządzenie w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (DzU nr 174, poz. 1353), współczynnik ekwiwalentu był jednakowy dla wszystkich pracowników i wynosił...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta