Wykazy nietypowych stanowisk muszą powstać do 31 grudnia
Zostały niecałe dwa tygodnie, aby przygotować listy etatów, na których praca jest wykonywana w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Wybór nie jest prosty, bo wiążą się z nim konsekwencje finansowe
Od 1 stycznia 2010 r., zgodnie z art. 41 ust. 4 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (DzU nr 237, poz. 1656, dalej ustawa), płatnik składek (czyli pracodawca) musi prowadzić:
- wykaz stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz
- ewidencję pracowników wykonujących prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których jest przewidziany obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP).
Zadanie szefa
Zakwalifikowanie stanowisk to zadanie pracodawcy. Nie jest ono łatwe. Zwróćmy uwagę, że nowa ustawa nie wymienia stanowisk (jak robiły to zarządzenia resortowe), ale rodzaje prac w szczególnych warunkach i charakterze. Nazwa stanowiska, na którym jest zatrudniona dana osoba, schodzi więc na dalszy plan. Liczą się prace, jakie są na nim wykonywane.
To pracodawca musi ocenić, czy dany rodzaj pracy na określonym stanowisku należy uznać za wykonywaną w szczególnych warunkach lub charakterze w myśl nowych przepisów. Może się tu przydać np. wcześniej przygotowana ocena ryzyka zawodowego.
Jeśli jej nie ma, można skorzystać z pomocy specjalistów bhp (najlepiej, gdyby mieli oni uprawnienia do oszacowania wydatku energetycznego, jaki wiąże się z pracą). Wskazówki można także...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta