Jak rozdzielić koszty przy kontraktach długoterminowych
Firmy, które zawierają kontrakty długoterminowe, powinny zwrócić szczególną uwagę na właściwe przyporządkowanie kosztów do kategorii pośrednich i bezpośrednich. Ma to znaczenie nie tylko dla rozliczeń podatkowych, ale także dla prawidłowości sprawozdania finansowego
Od 1 stycznia 2007 r. ustawa o CIT rozróżnia koszty bezpośrednio związane z przychodami i koszty uzyskania przychodów inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami.
W zależności od przyporządkowania danego kosztu do jednej z tych kategorii różny będzie moment jego potrącenia dla celów podatkowych.
Kiedy potrącamy
Zgodnie z zasadą ogólną koszty bezpośrednio związane z przychodami są potrącalne w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostały odpowiadające im przychody (art. 15 pkt 4 ustawy o CIT).
Natomiast „koszty uzyskania przychodów, inne niż koszty bezpośrednio związane z przychodami, są potrącalne w dacie ich poniesienia” (art. 15 pkt 4d ustawy o CIT).
Przy czym jeżeli te ostatnie dotyczą okresu przekraczającego rok podatkowy, konieczne jest przyporządkowanie części kosztu do różnych lat podatkowych. Jeżeli takie przyporządkowanie nie jest możliwe, koszt taki jest potrącalny proporcjonalnie do długości okresu, którego dotyczy.
Ważny moment poniesienia
Za datę poniesienia kosztu w świetle przepisów podatkowych uważa się co do zasady „dzień, na który ujęto koszt w księgach rachunkowych (zaksięgowano) na podstawie otrzymanej faktury (rachunku) albo innego dowodu w przypadku braku faktury (rachunku) (art. 15 pkt 4e ustawy o CIT)”.
Wyjątkiem od tej reguły są...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta