Wygodne stanowisko może zwiększyć komfort i wydajność pracy
Godziny spędzane przed komputerem obciążają kręgosłup. Mogą negatywnie wpływać na wzrok i powodować bóle głowy. Odpowiednio wyposażone stanowisko pracy i regularne przerwy mogą zminimalizować takie dolegliwości
Praca umysłowa jest najczęściej wykonywana w pozycji siedzącej. Przez to może stać się bardzo uciążliwa dla organizmu.
Długie godziny spędzane przed komputerem razem z niekorzystnymi czynnikami mogą często powodować dolegliwości zdrowotne. Długotrwałe unieruchomienie organizmu obciąża kręgosłup i mięśnie pleców, a także powoduje spowolnienie procesów fizjologicznych.
Jak wykazują statystyki, dolegliwości układu mięśniowo-szkieletowego u osób wykonujących pracę w pozycji siedzącej dotyczą ok. 35 proc. pracowników. Choć na co dzień wydają się one błahe, w istocie prowadzą do poważnych stanów zwyrodnieniowych w rejonie szyjno-barkowym, w palcach i nadgarstkach, okolicach ud i krzyża.
Skąd się to bierze?
Praca przy komputerze wymusza pozostawanie przez długi czas w określonej pozycji oraz wykonywanie dokładnych ruchów o dużej powtarzalności.
Praca rutynowa jest bardzo często monotonna i w dłuższym okresie powoduje znużenie i zmniejszenie zaangażowania w poprawne jej wykonywanie. Z kolei praca intensywna jest często wykonywana pod presją czasu. To z kolei skutkuje stresem, zmęczeniem,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta