Koniec z obligatoryjnymi obniżkami opłat
Obowiązkowe udzielanie bonifikaty przy przekształcaniu użytkowania wieczystego we własność jest niezgodne z konstytucją, również dlatego że powoduje zmniejszenie samorządowych dochodów
Zasady przekształcania prawa użytkowania wieczystego we własność reguluje ustawa z 29 lipca 2005 r. (DzU nr 175, poz. 1495 ze zm.).
Jej przepisy przewidują, że odbywa się to odpłatnie. Oznacza to, że użytkownik wieczysty, który ma stać się właścicielem nieruchomości, ma obowiązek uiścić dotychczasowemu jej właścicielowi opłatę z tego tytułu.
Starosta, wójt, zarząd
Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność odbywa się na podstawie decyzji administracyjnej wydanej przez starostę, jeżeli przekształcenie dotyczy nieruchomości, która jest własnością Skarbu Państwa, albo organu wykonawczego gminy, powiatu lub województwa samorządowego, jeżeli przekształcenie dotyczy praw do nieruchomości stanowiących własność tych jednostek samorządu terytorialnego.
Jednym z elementów decyzji jest ustalenie opłaty, jaką użytkownik wieczysty jest obowiązany uiścić za to, że staje się właścicielem gruntu.
Wysokość opłaty ustala się zgodnie z art. 67 ust. 3a i art. 69 ustawy o gospodarce nieruchomościami (tekst jedn. DzU z 2004 r. nr 261, poz. 2603 ze zm.).
Zgodnie z przytoczonymi przepisami opłata za przekształcenie ustalana jest w wysokości równej wartości nieruchomości, z tym że na jej poczet zalicza się kwotę równą wartości prawa użytkowania wieczystego tej nieruchomości, określoną według stanu na dzień przekształcenia.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta