Wybór karty nie wykluczał wspólnego zeznania z małżonkiem
Czy zawieszenie przed 2003 r. działalności opodatkowanej kartą podatkową wyłącza wspólne opodatkowanie małżonków? Organy podatkowe często tak twierdzą, ale nie mają racji
– W 1992 r. zarejestrowałem działalność gospodarczą i wybrałem opodatkowanie na zasadach karty podatkowej. Zawiesiłem ją jednak w 2001 r. i od tamtej pory nie uzyskiwałem z tego tytułu przychodów. Przez cały czas pracuję na umowę o pracę. Składam zeznania roczne wspólnie z żoną. Niedawno urząd skarbowy wszczął wobec mnie czynności sprawdzające. Jak mnie poinformowano, nie miałem prawa rozliczać się wspólnie z żoną od 2003 r., skoro nie zlikwidowałem działalności gospodarczej ani nie zrezygnowałem z karty podatkowej. Zasugerowano zatem skorygowanie rozliczeń rocznych od 2003 r. Czy słusznie? – pyta czytelnik.
W świetle przepisów prawa i orzecznictwa sądowego, które w zasadzie niemal jednolicie interpretuje ustawy na korzyść podatników, w takich przypadkach jak ten, o którym pisze czytelnik, urząd skarbowy nie ma raczej podstaw do sugerowania takiego działania.
Zmiana treści przepisu
Organ odwołał się tu do brzmienia art. 6 ust. 8 ustawy o PIT, zgodnie z którym prawo do wspólnego rozliczenia nie przysługuje małżonkom, jeżeli choć do jednego z nich mają zastosowanie przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym (dalej ustawa o ryczałcie).
Do końca 2002 r., zgodnie z ówczesnym brzmieniem tego przepisu, samo podleganie ustawie o ryczałcie nie stało na przeszkodzie wspólnemu rozliczaniu małżonków, o...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta