Wraca majątek, wracają pracownicy
Samo wygaśnięcie umowy dzierżawy zakładu pracy nie powoduje jego przejścia na wydzierżawiającego. Musi on jeszcze faktycznie go odebrać, aby na nowo stać się pracodawcą dla personelu
Pracowniczą sferę przekształceń własnościowych pracodawcy reguluje art. 231 k.p. Gwarantuje on zatrudnionym zachowanie dotychczasowych warunków pracy. A to dzięki zasadzie, że przejście zakładu pracy lub jego części na innego pracodawcę nie powoduje modyfikacji w treści stosunków pracy, lecz jedynie zmianę podmiotu zatrudniającego.
Czasem jednak między przekazującym a przejmującym firmę lub jej część wraz z załogą dochodzi
do różnego rodzaju sporów, w efekcie których żaden z nich nie uważa się za zatrudniającego pracowników. Z orzecznictwa sądowego można wyciągnąć wniosek, że decydujące znaczenie w rozstrzyganiu o tym, kto będzie pracodawcą, ma faktyczne władztwo danego podmiotu nad zakładem pracy, a to z kolei będzie wymagało dokładnego ustalenia stanu faktycznego w danym przypadku.
Kadra wytransferowana
Przejście całego zakładu pracy lub jego części na nowego pracodawcę powoduje automatycznie przekazanie pracowników (art. 231 § 1 k.p.).
Co więcej, nowy pracodawca (tj. przejmujący) staje się z mocy prawa stroną w dotychczasowych stosunkach pracy. Oznacza to, że w takim przypadku nie dochodzi w ogóle do rozwiązania z pracownikami stosunków pracy, ale są one kontynuowane przez nowego pracodawcę na dotychczasowych zasadach.
Który z pracodawców jest zatrudniającym, gdy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta