Chory nie może być żonaty
Co powinna zrobić córka opiekująca się niepełnosprawnymi rodzicami, aby dostać z gminy świadczenie pielęgnacyjne? Namówić ich na rozwód
Opiekun nie dostanie świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli osoba niepełnosprawna, którą się zajmuje, pozostaje w związku małżeńskim (art. 17 ust. 5 pkt 2a ustawy o świadczeniach rodzinnych). Ta zasada miała uzasadnienie, gdy świadczenie przysługiwało wyłącznie rodzicowi na niepełnosprawne dziecko: skoro było ono w stanie wejść w związek małżeński, to obowiązki opiekuńcze powinien przejąć jego życiowy partner.
Więcej uprawnionych
Z chwilą poszerzenia kręgu uprawnionych – najpierw poprzez zwiększenie kategorii uprawnionych na inne osoby, na których ciąży obowiązek alimentacyjny (wyroki Trybunału Konstytucyjnego), ale też poprzez zniesienie kryterium dochodowego (nowelizacja obowiązująca od 1 stycznia) – narasta problem dostępu do świadczenia pielęgnacyjnego. W klasycznej sytuacji w grę wchodzi opieka dziecka nad jednym z rodziców, gdy drugi – z racji podeszłego wieku lub niepełnosprawności – nie jest w stanie się współmałżonkiem zajmować. Bywa, że wsparcia wymagają oboje.
Pozostawanie przez niepełnosprawnego w małżeństwie nadal jest przeszkodą w uzyskaniu wsparcia
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta