Ubezpieczenie pozbawia prawa do ulgi
Zawarliśmy umowy ubezpieczenia wierzytelności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą. Czy jeśli zostało wypłacone odszkodowanie, mamy możliwość skorzystania z ulgi na złe długi?
Umowy ubezpieczenia zazwyczaj przewidują, że w razie wypłaty odszkodowania roszczenia ubezpieczającego względem dłużników z tytułu niespłaconych wierzytelności przechodzą na zakład ubezpieczeń do wysokości zapłaconego odszkodowania (tzw. regres ubezpieczeniowy).
Prawo takie jest również przewidziane w kodeksie cywilnym (art. 828 § 1 k.c.). Konstrukcja regresu ubezpieczeniowego powoduje, że roszczenie ubezpieczającego w stosunku do jego dłużników przechodzi z mocy prawa na zakład ubezpieczeń (tzw. subrogacja ustawowa).
Ustawa o VAT w art. 89a ust. 2 pkt 4 przewiduje, że warunkiem skorzystania z ulgi na złe długi jest, aby wierzytelność nie została zbyta. Odnosząc ten warunek do konstrukcji regresu ubezpieczeniowego, moim zdaniem, należy stwierdzić, że w takim wypadku podatnik...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta