Nowe zasady ustanawiania hipoteki
O tym, jakie zmiany czekają właścicieli nieruchomości, banki i przedsiębiorców z JackIEM JachowiczEM, radcą prawnym i partnerem w kancelarii DLA Piper Wiater, rozmawia Renata Krupa-Dąbrowska
Na początku przyszłego roku wchodzi w życie duża nowela ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Czy pana zdaniem będą to zmiany korzystne dla właścicieli nieruchomości?
Jacek Jachowicz: Sądzę, że tak. Nowe uregulowania zdecydowanie upraszczają obecny system hipoteczny. Proszę sobie wyobrazić, że ostatnia duża zmiana przepisów wieczystoksięgowych pochodzi sprzed ponad 25 lat. Siłą rzeczy więc obowiązujące regulacje rozmijają się z obecnymi realiami gospodarczymi. Tak więc najwyższy czas na zmiany.
Nowelizacja, o której rozmawiamy, została już opublikowana w Dzienniku Ustaw z 2010 r. (nr 131, poz. 1075) i wejdzie w życie po upływie 18 miesięcy od dnia ogłoszenia, czyli 20 lutego 2011 r. Długie vacatio legis jest po to, by, po pierwsze, wszyscy zainteresowani mogli się z nią zapoznać, a po drugie – by sądy mogły się przygotować do wcielenia nowych przepisów w życie.
Jakich zmian należy się więc spodziewać?
Przede wszystkim zniknie podział na hipoteki zwykłą i kaucyjną. Hipoteka zwykła zabezpiecza stałą, określoną kwotę wierzytelności np. z tytułu pożyczki, kredytu. Obejmuje także odsetki płacone w związku z zaciągnięciem kredytu lub pożyczki. Hipoteka kaucyjna zaś dotyczy tylko wierzytelności do oznaczonej sumy najwyższej, lecz o nieustalonej wysokości, a więc jeszcze na dzień ustanowienia hipoteki nieokreślonej bądź nieistniejącej, np. odsetek o zmiennej stopie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta