Spółki z grupy podatkowej muszą mieć siedzibę w tym samym kraju
Czy spółka będąca nierezydentem może wchodzić w skład podatkowej grupy kapitałowej?
Na podobne pytanie odpowiedział Europejski Trybunał Sprawiedliwości w wyroku z 25 lutego 2010 r. (C-337/08, sprawa X Holding BV), badając zgodność przepisów holenderskiej ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT) z art. 43 i 48 traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (dalej: TWE).
Zdaniem ETS państwo członkowskie nie narusza wyrażonej w tych przepisach zasady swobody działalności gospodarczej, w sytuacji gdy zabrania przystąpienia do grupy podatkowej spółki z innego państwa członkowskiego.
Z oczywistych względów sprawa ta budziła znaczne zainteresowanie większości państw członkowskich, wszak od rozstrzygnięcia ETS mógł zależeć poziom wpływów do ich budżetów z tytułu podatków dochodowych. Swoje uwagi w toczącym się postępowaniu przedstawiły rządy Holandii, Niemiec, Hiszpanii, Francji, Portugalii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.
Holenderska ustawa o CIT, podobnie jak polska, po spełnieniu wielu warunków – przewiduje możliwość „wspólnego opodatkowania się” dwóch lub więcej spółek. Jednym z takich warunków jest posiadanie siedziby w Holandii przez wszystkie spółki wchodzące w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta