Niezamortyzowane nakłady na wynajmowany lokal można sprzedać
Gdy podatnik po zakończeniu najmu nie użytkuje nakładów na nieruchomości i nie zamierza tego robić w przyszłości, a otrzymał w zamian za nie od właściciela nieruchomości kwotę równą różnicy między wartością netto nakładów a kosztem ich demontażu, mamy do czynienia z odpłatnym zbyciem środków trwałych
Tak orzekł WSA w Łodzi 10 mar- ca 2010 r. (I SA/Łd 7/10).
Spółka poczyniła nakłady na nieruchomość zabudowaną, której była najemcą. Po zakończeniu najmu nie zlikwidowała ich, pozostawiając je właścicielowi nieruchomości. Zawarła z nim porozumienie o rozliczeniu nakładów. Właściciel zrzekł się roszczenia o ich usunięcie. Zapłacił spółce kwotę stanowiącą różnicę między ich niezamortyzowaną wartością a kosztem ich demontażu.
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka wskazała, że wartość niezamortyzowanych nakładów jest dla niej kosztem uzyskania przychodów, ponieważ doszło do odpłatnego zbycia środków trwałych.
Ponadto, jej zdaniem, w razie uznania, że w tej sytuacji nie doszło do odpłatnego zbycia inwestycji w obcym środku trwałym, będzie ona i tak uprawniona do wykazania kosztu uzyskania przychodów w związku z tym, że wycofanie się przez nią z lokalu oznacza likwidację środka trwałego w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 6 ustawy o CIT....
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta