Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Starosta zrefunduje wydatki poniesione na przygotowanie zawodowe

26 kwietnia 2010 | Gazeta prawa i podatków | Sylwia Gortyńska

Pracodawcy mają możliwość współpracy z osobami, które chcą zdobyć umiejętności zawodowe. Nie płacą im pensji, a to, co wydali na sprzęt i odzież roboczą, będą mogli odzyskać. Mogą także liczyć na premię z Funduszu Pracy

Obowiązujące przepisy dają bezrobotnym i osobom poszukującym pracy możliwość przygotowania zawodowego. Takie działania mają na celu uzyskanie kwalifikacji lub umiejętności zawodowych potwierdzonych określonymi dokumentami. Stanowi o tym art. 53a ust. 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jedn. DzU z 2008 r. nr 69, poz. 415 ze zm.).

Przygotowanie zawodowe dorosłych odbywać się może w dwóch formach. Jedna to praktyczna nauka zawodu dorosłych. Ma ona za zadanie umożliwić przystąpienie do egzaminu kwalifikacyjnego na tytuł zawodowy lub egzaminu czeladniczego. Druga natomiast to przyuczenie do pracy dorosłych mające na celu zdobycie wybranych kwalifikacji zawodowych lub umiejętności niezbędnych do wykonywania określonych zadań zawodowych właściwych dla zawodu występującego w klasyfikacji zawodów i specjalności dla potrzeb rynku pracy.

Czas takiej edukacji jest limitowany. Praktyczna nauka zawodu dorosłych trwa od 12 do 18 miesięcy. Przyuczenie do pracy dorosłych jest krótsze. Trwa bowiem od trzech do sześciu miesięcy.

Informacje z urzędu

Skąd pochodzą środki na przygotowanie zawodowe dorosłych? Z Funduszu Pracy. Przedsięwzięcie inicjuje i organizuje starosta. Roczne plany realizacji przygotowania zawodowego pracodawcy mogą znaleźć w urzędach pracy lub na stronach internetowych urzędu.

Co można wyczytać w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8608

Spis treści
Zamów abonament