Czy można odliczać VAT od usług zakupionych w rajach podatkowych
Nasza spółka w 2009 r. kupowała usługi opodatkowane VAT od kontrahentów mających siedzibę w Hongkongu. Nie odliczaliśmy podatku naliczonego z tytułu ich nabycia, był on dla nas kosztem. Czy mieliśmy prawo do odliczenia, mimo że kraj ten znajduje się na liście tzw. rajów podatkowych? – pyta czytelnik.
W świetle ustawy o VAT nie. Niewątpliwie jednak prawo takie przysługuje polskiemu podatnikowi na gruncie prawa wspólnotowego.
Zasada neutralności...
Art. 168 dyrektywy 2006/112 (dalej dyrektywa 112) ustanawia podstawową dla wspólnotowego systemu VAT zasadę neutralności, zgodnie z którą dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne jest istnienie związku tego podatku z czynnościami opodatkowanymi.
Znajduje ona swoje odzwierciedlenie w art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, zgodnie z którym w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.
...i jej ograniczenia
Z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości wynika, że jakiekolwiek ograniczenie prawa do odliczenia przysługującego podatnikowi musi być stosowane w ten sam sposób we wszystkich państwach członkowskich i musi opierać się na istnieniu przepisu w prawie wspólnotowym, który ograniczenie takie wprost przewiduje.
W razie braku takiego przepisu z prawa do odliczeń należy korzystać niezwłocznie w odniesieniu do...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta