Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Maszyna podejmie decyzję, a ty nie dostaniesz kredytu

26 kwietnia 2010 | Nieruchomości, budownictwo
Krzysztof Oppenheim, doradca finansowy, Oppenheim Enterprise - Decyzja  w sprawie  przyznania  kredytu  hipotecznego jest trochę jak wyrok  w sądzie.  Ale czy w sądzie  komuś  przyszłoby  do głowy,  aby wyrok  w danej sprawie generował komputer? Nie, a w banku  jest to możliwe.
autor zdjęcia: Szymon Łaszewski
źródło: Fotorzepa
Krzysztof Oppenheim, doradca finansowy, Oppenheim Enterprise - Decyzja w sprawie przyznania kredytu hipotecznego jest trochę jak wyrok w sądzie. Ale czy w sądzie komuś przyszłoby do głowy, aby wyrok w danej sprawie generował komputer? Nie, a w banku jest to możliwe.

Rozwódka może mieć problemy z otrzymaniem kredytu na mieszkanie, ale panna – nie. Nawet, jeśli mają tyle samo lat, tak samo wysoki wkład własny i podobne dochody. W niektórych bankach systemy oceniające możliwości zadłużenia się kredytobiorców odrzucą wnioski osób pracujących w branży transportowej, budowlanej, finansowej oraz dziennikarzy

Rz: Czym się różni standardowa analiza zdolności kredytowej, jakiej jest poddawana osoba starająca się o kredyt hipoteczny, od „prześwietlenia” klienta przez scoring?

Krzysztof Oppenheim: Standardowa droga wniosku – od złożenia aplikacji do decyzji – obejmuje analizę prawną dokumentacji, analizę finansową, czyli badanie zdolności kredytowej, oraz analizę techniczną, czyli ocenę wartości przedmiotu zabezpieczenia. Poza tym sprawdzany jest raport z Biura Informacji Kredytowej.

To jednak nie wszystko. Wiele banków stosuje jeszcze dodatkowo narzędzie zwane scoringiem. Do systemu wprowadzane są wszystkie dane wymagane przez scoring po to, aby system ocenił możliwości potencjalnego kredytobiorcy, według kryteriów stosowanych przez kredytodawcę. Każdy bank jednak ma swój system, więc wymagania mogą się znacząco różnić.

Jak bardzo mogą się różnić wyniki standardowej analizy od tej scoringowej? Po co te dwa procesy?

Moim zdaniem przy kredytach hipotecznych jest to narzędzie zbędne, szczególnie jeśli wniosek i tak przechodzi pełną drogę kredytową, a w analizie uczestniczą fachowcy z prawdziwego zdarzenia. Po co wtedy dodatkowo o decyzję pytać maszynę? Chyba że zakładamy, iż mamy pracowników o niewielkich kompetencjach.

Co innego przy kredytach gotówkowych, tu takie narzędzie staje się bardzo pomocne, gdyż do analizy wniosku nie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8608

Spis treści
Zamów abonament