Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Laudańskie okolice

17 czerwca 2010 | Księga Kresów Wschodnich | Grzegorz Łyś
Widok Kowna. Na pierwszym planie most nad Niemnem
źródło: EAST NEWS
Widok Kowna. Na pierwszym planie most nad Niemnem

Turystyka sentymentalna

Uwagę zwiedzających muzeum krajoznawcze w dawnym klasztorze Karmelitów w Kiejdanach przykuwa pyszny strój ceremonialny Janusza Radziwiłła: oto jest szata zdrajcy... W takim właśnie albo podobnym stroju hetman wielki litewski podpisywał pewnie w 1655 r. układ oddający Litwę pod protektorat Carolusa X i otwierający przed Szwedami wschodnie ziemie Rzeczypospolitej. Doczesne szczątki niesławnej pamięci wodza i wojewody wileńskiego spoczywają obok trumny ojca Krzysztofa Radziwiłła, zwanego Piorunem, w krypcie ufundowanego przez nich dawnego zboru kalwińskiego. Budowla przypominająca renesansowy zamek, z czterema basztami w narożach – obecnie mieści się w nim sala koncertowa – to jedna z najwspanialszych kalwińskich świątyń na świecie.

Kiejdańscy Radziwiłłowie – Krzysztof i Janusz, a po śmierci tego ostatniego, czarny charakter „Potopu” książę koniuszy Bogusław – gorliwi ewangelicy, nie szczędzili grosza dla wsparcia reformacji na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 8650

Spis treści
Zamów abonament