Kiedy księga może być uznana za nierzetelną
Obowiązkiem przedsiębiorcy jest rzetelne i niewadliwe prowadzenie ksiąg rachunkowych. Skomplikowane przepisy i rozbieżne ich interpretacje znacznie to utrudniają
Skomplikowane przepisy prawa podatkowego to kula u nogi niejednego przedsiębiorcy. Bywają one niejasne nie tylko dla podatników, ale również organów podatkowych.
Ryzyko pomyłki w rozliczeniach z urzędem skarbowym jest zatem spore. Niestety, niekorzystne konsekwencje ich stosowania są przerzucane na podatników.
Rzetelność ksiąg...
Księgi rachunkowe prowadzone przez podatnika muszą spełniać wymogi przewidziane zarówno w prawie bilansowym, jak i podatkowym, co warunkuje uznanie ich za dowód w postępowaniu podatkowym.
Księgi rachunkowe, zgodnie z ustawą o rachunkowości, powinny być prowadzone rzetelnie, bezbłędnie, sprawdzalnie i bieżąco. Uznaje się je za rzetelne, jeżeli dokonane w nich zapisy odzwierciedlają stan rzeczywisty. W analogiczny sposób rzetelność ksiąg rachunkowych definiuje ordynacja podatkowa w art. 193 § 2.
Stan rzeczywisty to stan faktyczny, a nie prawny. Tym samym księgi należy uznać za nierzetelne, co do zasady, gdy nie zostały w nich odzwierciedlone jakieś zdarzenia gospodarcze lub ujęto w nich zdarzenia fikcyjne.
Innymi słowy prowadzone rzetelnie księgi rachunkowe to księgi przedstawiające zdarzenia,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta